ARCHIWUM: 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019
25-10-2019
Zapraszamy do zapoznania się z foto-relacją z uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Międzynarodowej Środowiskowej Szkole Doktorskiej!
https://www.mssd.us.edu.pl/relacja-z-inauguracji-mssd/
13-10-2019
S E R D E C Z N I E Z A P R A S Z A M Y N A W Y K Ł A D Z C Y K L U:
I N V I T E D L E C T U R E S O N P O L A R R E S E A R C H
pt. “Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System
-An international research infrastructure
for Arctic Earth System Science (ESS)”
Wykład wygłosi:
Dr Heikki Lihavainen
Dyrektor Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS)
Wykład odbędzie się w dniu 18 października 2019 r. o godzinie 09:30, w sali 001, na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego
(ul. Będzińska 60, Sosnowiec)
Uprzejmie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020 w Międzynarodowej Środowiskowej Szkole Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, które odbędzie się 18 października 2019 (piątek) o godz. 11.00 w Międzywydziałowej Auli na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego (ul. Będzińska 60, Sosnowiec).
Wykład inauguracyjny pt. “Rapid Arctic change challenges our scientific approaches; are we equipped?” wygłosi Prof. Dr. Kim Holmén, International Director Norwegian Polar Institute, The Chair of the Svalbard Integrated Earth Observing System (SIOS) Board of Directors.
17-09-2019
Arctic Today oraz The Independent Barents Observer informują o polskich badaniach na obszarze na obszarze lodowców Hornbreen-Hambergbreen oraz o możliwości powstania nowej cieśniny łączącej Morze Barentsa i Morze Grenlandzkie. Badania prowadzone są pod kierownictwem dr hab. Mariusza Grabca (Uniwersytet Śląski, Centrum Studiów Polarnych).
Link: https://www.arctictoday.com/climate-change-is-poised-to-divide-norways-largest-arctic-island-into-two/
Link: https://thebarentsobserver.com/en/node/5848
28-08-2019
Nasza Doktorantka kontynuje karierę
Na stronie International Arctic Science Committee (IASC) został opublikowany wywiad z naszą była doktorantką Basią Barzycką. Po skończonym doktoracie Basia jako Młody Naukowiec przystapiła do programu IASC Fellowship. Gorąco zachęcamy do czytania.
Z pełną wersją artykułu można zapoznać się tutaj.
13-08-2019
NABÓR WNIOSKÓW NA KORZYSTANIE Z INFRASTRUKTURY SIECI INTERACT
Sieć INTERACT (International Network for Terrestrial Research and Monitoring in the Arctic) ogłosiła nabór wniosków na wykorzystywanie infrastruktury stacji badawczych zrzeszonych w ww. sieci (w tym do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, jak również do innych stacji położonych w Europie, Rosji i Ameryce Płn. związanych z badaniami i monitoringiem Arktyki).
Konkurs dotyczy projektów, których realizacja planowana jest pomiędzy kwietniem a sierpniem 2020 r.
Termin składania wniosków upływa w dniu 8 października 2019 roku.
Szczegóły dotyczące konkursu można uzyskać pod poniższym linkiem: https://eu-interact.org/accessing-the-arctic/tacall/ lub poprzez bezpośredni kontakt z koordynatorem sieci INTERACT, p. Hannele Savelą (hannele.savela@oulu.fi).
Jednym z warunków uzyskania finansowania jest korzystanie z infrastruktury należącej do innego kraju niż ta, z którego pochodzi osoba aplikująca. Oznacza to, że naukowcy z Polski nie mogą aplikować o sfinansowanie dostępu do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, mogą to natomiast robić naukowcy z zagranicy. W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o przekazanie informacji o konkursie Państwa kolegom i współpracownikom z instytucji naukowych z zagranicy (treść informacji w wersji angielskiej poniżej). Być może zachęci ich to do skorzystania z oferty dostępu do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
Państwa z kolei zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi udostępnianymi stacjami (https://eu-interact.org/accessing-the-arctic/infrastructures/) mając nadzieję na aktywny udział polskiego środowiska naukowego w tym konkursie.
The EU-H2020 funded INTERACT (International Network for Terrestrial Research and Monitoring in the Arctic) opens a call for research groups to apply for Transnational Access to 42 research stations across the Arctic and northern alpine and forest areas in Europe, Russia and North-America. The sites represent a variety of glacier, mountain, tundra, boreal forest, peatland and freshwater ecosystems, providing opportunities for researchers from natural sciences to human dimension. Transnational Access includes free access (either physical or remote) for user groups/users to research facilities and field sites, including support for travel and logistic costs.
Overall, INTERACT provides three different modalities of access: Transnational and Remote Access that are applied through annual calls, and Virtual Access which means free access to data from stations, available at all times through the INTERACT VA single-entry point.
The call for Transnational and Remote Access applications is open on 12th August – 8th October 2019, and it is the final TA/RA call for our current EU-H2020 funding period. The call is targeted for access taking place between April and August 2020. You can find the TA/RA Call information, stations available in the call, descriptions of stations and their facilities, and registration to the INTERACCESS on-line application system from the INTERACT website.
An on-line webinar will be held on Wed 4th Sept at 13:00-14:00 (CEST) to provide information about the ongoing TA/RA call and for answering any questions related to the application process and TA and RA in general. Join the webinar by clicking this link.
For any additional information, please contact the Transnational Access coordinator Hannele Savela, hannele.savela(at)oulu.fi. Apply INTERACT Transnational Access to conduct research at the coolest places of the North!
08-08-2019
Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 7 sierpnia 2019 roku odszedł od nas do Wieczności zasłużony Polarnik – dr inż. Maciej Seweryn Zalewski. Miał 87 lat.
- Uczestnik Wyprawy Polarnej na Spitsbergen w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego 1957/56;
- Kierownik Ekspedycji do Polskiej Stacji im. Antoniego Dobrowolskiego w Oazie Bungera na Antarktydzie w 1965 r.;
- Kierownik drugiej wyprawy do Stacji im. H. Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w Antarktyce Zachodniej w 1978 r.;
- Kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN w latach 1979 – 2002;
- Wieloletni Sekretarz Naukowy, a później Honorowy członek Komitetu Badań Polarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Jego życiowym motto były słowa Alberta Einsteina, że „Osobowość człowieka kształtuje się nie przez piękne słowa, lecz pracą i własnym wysiłkiem”.
Cześć Jego Pamięci!
Ostatnie pożegnanie odbędzie się 21 sierpnia br o godz. 14:30 na Cmentarzu Powązkowskim (spotkanie przy bramie nr 6 ulica J. Ostroroga).
08-08-2019
OTWARCIE KONKURSU NA KORZYSTANIE Z INFRASTRUKTURY SIOS NA SVALBARDZIE
Informujemy, że Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS) ogłosił nabór wniosków na wykorzystywanie infrastruktury badawczej należącej do instytucji zrzeszonych w ramach sieci SIOS (w tym Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie) w 2020 roku.
W ramach ogłoszonego konkursu przyznawane będą środki finansowe na wykorzystywanie infrastruktury badawczej m.in. w Hornsundzie, NyAlesund i Longyearbyen w celu realizacji projektów naukowych oraz monitoringowych na Svalbardzie.
Termin składania wniosków upływa w dniu 30 września 2019 roku. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć pod poniższym linkiem: https://sios-svalbard.org/Access_Call_2019
Zachęcamy do składania wniosków i aktywnego udziału w rozwijaniu systemu obserwacji środowiska w europejskim sektorze Arktyki.
02-07-2019
Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska przy Centrum Studiów Polarnych
w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (MŚSD) zaprasza do aplikowania na studia doktoranckie!
DOKUMENTY: https://www.mssd.us.edu.pl/kandydat-mssd/dokumenty/
PROPONOWANE TEMATY ROZPRAW DOKTORSKICH: https://www.mssd.us.edu.pl/kandydat-mssd/proponowane-tematy/
12-06-2018
Przekazujemy informacje na temat ciekawych warsztatów/szkolenia Eurofleets + AUV.
Kurs odbędzie się w Gullmar Fjord na zachodnim wybrzeżu Szwecji w dniach 18-23 sierpnia 2019 r.
Dostępnych jest 12 miejsc, przewidziano wsparcie finansowe uczestnictwa w warsztatach.
Termin zgłoszenia: 8 lipca br.
Więcej informacji można znaleźć w załączonej ulotce: https://www.polarknow.us.edu.pl/wp-content/uploads/EfPlus-AUV-lab-2019.pdf
10-06-2019
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych – Barbara Barzycka znalazła się w gronie laureatów tegorocznej edycji Wyróżnień JM Rektora UŚ!
Z sylwetkami nagrodzonych można zapoznać się na stronie: http://student.us.edu.pl/wyroznieni-w-xi-edycji
GRATULUJEMY BASI I TRZYMAMY KCIUKI ZA JEJ DALSZE SUKCESY!
07-06-2019
Zgodnie z informacją otrzymaną od Rodziny Ś.P. Anny Górskiej zawiadamiamy, że msza święta żałobna odbędzie się 8 czerwca br. o godz. 15:30 w kościele parafialnym w Markach-Pustelniku, ul. Jutrzenki 26, po czym nastąpi odprowadzenie Ani na miejsce spoczynku.
Cześć Pamięci Polarniczki!
06-06-2019
Propozycja dla doktoranta! Stypendium w projekcie Narodowego Centrum Nauki – Changes in the structure and functioning of pelagic ecosystems affected by water darkening due to glacier/river runoff in the fjords of European Arctic (CoastDark).
04-06-2019
23-05-2019
W dniach 22-30 maja w Archangielsku odbywa się największy międzynarodowy szczyt arktyczny – Arctic Science Summit Week 2019 z udziałem 450 naukowców z 29 krajów, w tym znaczącej reprezentacji z Polski. Spotkanie odbywa się z inicjatywy International Arctic Science Committee (IASC).
Szczegóły wydarzenia na www: https://en.assw2019.science/
21-05-2019
Z przyjemnością informujemy, że końcowy raport z 2nd Arctic Science Ministerial (ASM2): “CO-OPERATION IN ARCTIC SCIENCE – CHALLENGES AND JOINT ACTIONS” jest dostępny na stronie ASM2: https://www.arcticscienceministerial.org/files/190402_ASM2_Bericht_V2_bf.pdf
Zapraszamy do zapoznania się dokumentem!
13-03-2019
Informujemy o ciekawej propozycji aplikowania na stanowisko: a Scientific Integration and Data Officer w the Knowledge Centre w Longyearbyen (Spitsbergen)! Kontrakt 3-letni. Szczegóły na stronie: https://www.jobbnorge.no/en/available-jobs/job/166810/scientific-integration-and-data-officer-sido
08-03-2019
Centrum Studiów Polarnych oraz Katedra Geomorfologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego zapraszają na wykład zaproszony: „Nowe rezultaty badań fiordów polarnych oraz perspektywy ich rozwoju” Dr Mateusza Moskalika z Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN. Wykład odbędzie się 14 marca 2019 (czwartek) o godz. 11.00 w sali 1516 (XV piętro). SERDECZNIE ZAPRASZAMY! (plakat *.pdf)
23 lutego 2019 r. odszedł do Wieczności Pan Profesor Krzysztof Birkenmajer – Geolog – światowej sławy Badacz polarny wielu obszarów Arktyki i Antarktyki, Pienin oraz Tatr. Członek Rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, Honorowy Przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN, a przede wszystkim Mentor, Doradca i Przyjaciel wielu z nas – Legenda Polskiej Polarystyki.
Cześć Jego Pamięci!
24-01-2019
Jest nam bardzo miło poinformować, iż doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych – Barbara Barzycka została stypendystką International Arctic Science Committee (IASC) w grupie roboczej zajmującej się kriosferą: Cryosphere Working Group. Jej aplikacja została wybrana na drodze konkursu IASC Fellowship Program spośród 108 zgłoszeń! Szczegóły: https://iasc.info/outreach/news-archive/503-congratulations-to-the-2019-iasc-fellows
Serdecznie gratulujemy!